Berna Yangın | Her Şey Olabilir

tosca_instagram_herseyolabilir-01Berna Yangın | Her Şey Olabilir
Sergi | Exhibition
20 Ekim – 15 Kasım

‘Kadından şair olmaz’diye bir şehir efsanesi vardır hepimizin bildiği! Şairliği tanımlarken cinsiyet vurgusu yapmak gerek edebiyata gerekse toplumsal cinsiyet rollerinde kadına verilen değere haksızlık etmekten başka bir anlam taşımaz.

Her gün onlarca kadının erkek şiddeti neticesinde öldürüldüğü, yüzlercesinin sakat bırakıldığı, tecavüze uğradığı, sistematik şekilde şiddete maruz kaldığı ve gene sistematik bir biçimde sosyal ve temel haklarının yavaş yavaş gasp edildiği bir toplumda, bu tarz bir efsanenin dönüp dolanması çok şaşırtıcı olmasa da kabullenilebilir bir durum değildir.

Sistemin görmezden geldiği, dışladığı, evlere hapsederek ikinci plana attığı hatta ötekileştirdiği kadınlara eşitlikçi davranılı
p, üretme, yaratma şansı verildiği takdirde kelimeleri ile ne kadar güzel resimler yapabileceklerini görmek için dahi olmaya gerek yoktur.

Bu mütevazi sergideki illüstrasyonların misyonu başta sözü edilen o saçma şehir efsanesinin ne kadar gerçek dışı olduğunu tüm çıplaklığıyla göstermek, küçücük bir seçkiyle ifade edilmiş olsalar dahi dünyalarca olan kadın şiir yazarlarının görünürlüğünü artırmak ve ortaya koydukları eserleri tekrar tekrar okutup hem edebi hem de resimsel haz yaratmaktır.

Kadınlardan şair olmaz, her şey olur!