İNEMURİ Özlem Tekdemir | Kişisel Sergi

ozlemtekdemir_instagram2
22 Aralık-3 Ocak

Japon kültürünün sıradışı davranışlarından biri olan inemuri, uykuyla uyanıklık hali arasında bilinçli bir kısa uyku hali olarak tanımlanabilir. Uyku sanatı olarak da adlandırılan bu işin inceliklerinden biri uykunun derinleşmeden gerçekleşmesi. Ayakta uyumak aslında. Toplu halde de yapılabiliyor ki böylesi daha erdemli. Tek tek de olabilir. Her yerde yapılabilir. Metroda, sokakta herhangi bir yerde. Bu konuyla ilgili olarak pek çok bilgiye kolayca ulaşmak mümkün. Googla İnemuri yazıyorsunuz ve..
Bu kavramın sergi konusu olamasına gelince; burada konunun metoforik bir bağlamda ele alnması söz konusu elbette. İnterrnette gezinirken karşıma çıkan bu kavramın yol açtığı farklı çağrışımlar, resimlerimdeki figürlere farklı bir açıdan bakmamı sağladı. Bir tür araf durumundaki bu figürler, gün içinde yapılan inemurileri anında resimlenmiş gibiydi. Bilinçli ancak hareketsiz, tepkisiz ancak eylem halinde, kısa bir anın görüntüleriydi bu resimler. Böylece pek çok farklı okumaya açık bu sözcük, serginin bağlamını sağlamlaştıran, resimlerin plastik diline güç katan bir kavram olarak konumlandırıldı.
İstanbul İnemuri sergisinden sonra Ankara’da ilk defa sergilenecek işlerle birlikte ikincisi ayağı gerçekleşen ve yine ilk sergide olduğu gibi sanatın üretim mekanı da olan bir tasarım atölyesinde sergilenecek İnemuri II’yi zevkle gezmenizi dilerim.

Özlem TEKDEMİR